İzlence/ Videolu -aşure tarifi

Aşure bir vitamin deposudur. Türk mutfağının en besleyici en güzel bir tatlısıdır.

Aşure protein ve enerji kaynağıdır, özellikle büyüme çağında olan çocuklarımız için pişirilmesi gereklidir.Aşurenin yapılışı biraz zahmetli gibi görünür AMA iyi bir planlama yaparsak zorluk çekmeden  hepimizin  rahatlıkla yapabileceği bir tatlıdır.

Tüm malzemeler bir gün önceden hazırlanarak ön hazırlıklar yapılır. Buğday, nohut, fasulye, kuru bakla akşamdan ıslatılır, ayrı ayrı kaplarda sabah düdüklüde ayrı ayrı olarak haşlanır,

İçine konacak kuru meyveler doğranır. Aşurenin içindeki kuru yemişlerin eklenmesi bazı kitaplara göre Türk mutfağında çoğalmıştır. Halkın pişirdiği aşure farklı, sarayda pişen aşure çok farklıymış, saray da aşure bal ve sütle pişirililip, süzülür ve özel kaplarda dağıtılırmış .Aşureyi alan ev sahibi kişilerde ,bu kapları boş göndermezlermiş, içine kuru meyveler-çerez-badem ezmesi gibi hediyelerle doldurup saraya gönderirlermiş. Bu olaya da hediyeleşme-cevap denirmiş.

Aşure Muharrem ayının 10. günü pişirilmeye başlanır, 20. günü pişirme bitirilir.

Eskiden benim memleketimde komşular aralarında konuşarak sıraya koyup öyle pişirirlerdi  Biz çocuklar kimin bol malzemeli, çerezli ve iyi bir lezzette  pişirdiğini bilirdik,  aşure kimden geldi diye sorar öyle yerdik. Ahhhhhhhhh ahhhhhhhh o günler ne güzeldi,  paylaşımlı özel günlermiş. Şimdi bizler yaptığımız şeyleri komşularımızla paylaşamıyoruz.

Bazı komşular kapıları çalınıp aşure  götürüldüğünde “Ay ben bunun yerine size ne vereceğim”, “Ben aşure yapmayı bilmiyorum ki” gibi cevaplar veriyorlar artık…

Benim kültürümde öğrendiğim şey, önce komşunla paylaşacaksın, bunun karşılığında hiçbir şey beklemeden. Günümüz komşularına bunu anlatamıyorsunuz ne yazık ki.

Özlü sözler der ki “ Kişilerin Davranışları  düşünce zenginliğine bağlıdır.”, “Merhamet ve Muhabbet bütün dertlerin ilacıdır” İnsanlar bunları unuttu, şimdi neredeyse herkes mutsuz ve somurtkan.Verdiğiniz selamı bile almaktan acizler.

Büyükşehirlerin insan ilişkilerini yozlaştırdığı , güzelim gelenek ve göreneklerimizi nasıl yok ettiğini söyler dururuz,,ama kendimizi samimi bir şekilde sorgulamayız oysa toplumu oluşturan bizleriz.

Büyükşehirlerde yaşayanların kendilerini sorgulayıp aralarındaki iletişim eksikliğini gidermek için gerekli çabayı  göstermelidirler.

Aşurenin içine bölgesel ilaveler yapılıyor,

Kuru bakla,hurma,zencefil,çörek otu,salep,damla sakızı,börülce,pekmez,rezene,anason,elma bol kuru yemiş çeşitleri   konuyor.

Sosyal sorumluluk bilincinde olan bir vatandaş olarak istediğim şey, yemek konusunda edindiğim bilgi birikimini, araştırdığım ve arşivlediğim yemek kültürü bilgilerimi, denenmiş tarifleri özellikle gençlerle ve yemek meraklıları ile paylaşmaktır.

Sosyal sorumluluk sahibi her vatandaşın da paylaşacağı bir konusu mutlaka vardır, Sizlerin de bilgilerinizi, deneyimlerinizi, paylaşmaya davet ediyorum.  

                                                                       
 • Malzemesi
  2 Su bardağı aşurelık buğday
  1 Kuçuk su bardağı nohut
  1 Küçük su bardağı fasulye
  1/2 Su bardağı pirinç
  5 Tane karanfıl
  5 Su bardağı şeker
  1 Su bardağı sarı üzüm
  10 Tane incir
  12 Tane kayısı
  1/2 Su bardağı kuru bakla
  1 Portakal kabuğu iri rendesi
  Süsleme malzemeleri:
  Kavrulmuş susam
  İri dovulmuş ceviz
  Parça fındık
  Nar taneleri
  Tarçın,yenibahar
  1/2 çay bardağı gülsuyu
  1 Su bardaı süt
  Kuş üzümü
 • Tarifi
  Akşamdan ıslatılan aşurelik buğday,nohut,fasulye,bakla ayrı ayrı haslanır büyükce bir tencereye kunur suyu ayarlanarak hep beraber kaynatılır. Haşlanan pirinçte ilave edilir. Karanfiller ,Çubuk tarçın tencereye atılır,kayısı,incir küçük küçük doğranır,sarı üzümle baraber 2 su bardağı su ile kaynatılır ve büyük tencereye dökülür .Hep beraber helmelene kadar pişirilir ve şekeri ilave edilir.
  5 dakika daha kaynatılır,arzu edilirse gül suyunu ilave edilir.Pişen aşureler kaselere pay edilir. Üstlerini süsleyerek servis edilir.
  Afiyet Olsun:)
  Not:kurban kesenler yaptıkları kavurmadan bir parça pişen aşureye konur ve oyle dağıtırlardı.
  bereketi,paylaşımı,yaşatalım.
 • Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !