İzlence/Videolu-Ceviz Receli

Kireç Kaymağında bekletilen ceviz reçeli

 

Ceviz reçeli bizim çoçuklugumuzda bilinmezdi yöremizde duymamştık,okumamıştım da .

Taki yeğenim Gökhan’ın yurt dışı seyehatlerinden dönüşte getirdigi ve bize tadtırdıgı bu güzel ve çok leziz reçelle tanıştırması ile başladı seruven,neden biz de bu güzel ve çok faydalı olan ceviz reçelini yapmyorduk, hemen araştırmalara başladım çok kişide bu güzel ceviz reçelinin duymamış veya yemişler ama nasıl yapıldıgını bilmediklerini söylediler,

Gökhan’dan rica etdim ona bu hediyeyi yollayanlardan nasıl yapıldgını bana ögrenmesini zaman geçti zor oldugunu bana getircegini söyledi ve de her seyehatıinde eşininde dikkatli ve hatırnaz bir hanımefendi olması dolayısıyle(gelinimiz çok hatırnaz ve çok görgülü,herkese böyle birleştirici zarif ve saygılı gelinler nasıp etsin,Allah.)bana ceviz reçeli geldi yeğenime,eşi Figen hanıma buradan teşekkür ederim.

Ama ben bunu yapmalıyım kafaya koydun bir kere,deneme yanılma ilede olsa yapacapım,çünkü çok faydası olan vede bagımız bahçemizde ağaçlarımız var kararlıyım.

Taze cevizin vücudumuz için çok yararla oldugu biliniyor,yaptıgım araştırmalar sonunda çok eskilerde bu reçeli ilaç olarak kullanıldıgı ülkeler varmiş,yakın bir zamanda Gürcistanlı bir hanımdan memleketlerinde ananesinin bitkilere tedavi bilgisinin oldugunu ve o da bu bilgileri annesine kıtap halınde biraktıgını annesininde çok güzel bu reçeli yaptıgını bana söyledi mutlaka nasıl yapıldıgını bana ögrenıp tarifi getirecegini söyledi,memleketine dondü ben tarif beklerken Hatuna hanım hem büyük bir kavonoz reçel hemde bir çok tarifle bana döndü,buradan Hatuna ve annesi NELLİ hanıma çok teşekkür ediyorum bilgi paylaşımı için,Bu sene ben bu güzel tarifle yapmağa çaılştım ilk denemem olmasına rağmen başarıy ı yakaladım,insan yeterki istesin yapamacağı şey yoktur diyorum.

 

FAYDALARINA GELELİM,

1-Yeşil ceviz bünyesinde çeşitli mineraller taşıyor,

2-B1 vitamını içeriyor, sinir sistemini ve kasları güçlendiriyor,

3-B2 vitamini içeriyor,vücüda alınan protein,karbonhıdrat vb gibi maddeler yeşil cevizin içinde yeteri kadar bulunuyor,

4-C vitamini bol miktarda bulunuyor,bağışıklık sistemini güçlendiriyor,

5-E Vitamini içeriyor,vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor,

6-Yeşil ceviz bünyesinde gümüş ıyonları taşır,buda beyin hücrelerinin gelişimine faydalıymış

7-Küçük çoçuklarda kemik hücrelerinin gelişimine faydalıymış,

8-Kandaki kolestrolu iyi huyluyuHDL yi yükseltip,kötü huylu LDL ‘ve TRİĞLİSERİD düzeyinide düşüren etkisi bilin adanlrı tarafından açıklanıyor.

9-Potasyum sinirleri uyarır,kas dokusunun iyi çalışmasını sağlar,

10-eskiden verem mıkrobuna karşı bol bol tüketilirdi,vücüdü iyi beslerdi

11- Her sabah 1-2 tane ceviz yemek zekayı geliştirir,vücüdü dinç tutar

12-Mağnezyum içerir,kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesi,Akcıgerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olur,

 

Türkiyenin her bölgesinde yetişen ceviz kalp ve damar hastalıklarını önledigi de gunumuzde bilim adamları tarafından açıklanan bir gerçek.

Uludağ üniversitesi,Gıda Bölümü prof. Dr. İsmet Şahin'in yaptıgı bir araştırmaya göre,Anadolu insanının ve kırsal kesim insanlarının kışın çokça tüketdikleri vazgeçilmez besin kaynağı ceviz bu insanlara zeka olarak döndügünü anlatıyor.

 

Ceviz yaşı ve kurusu ile vücudumuz için önemli bir besin kaynağı olması dolayısiyle az ama her zaman bilinçli olarak sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gerekli besin maddesidir.

 

Yurdumuz da son senelerde çok ça ceviz ağaçı dikimi yapıldı bu o bölge imsanlarına hem iş hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

BURDUR iline giderseniz oradan mutlaka meşur ceviz ezmesini tadin,

Bazı bölgelrimizde ceviz reçeli yapılmaya başlandı buldugunuz zaman onunda tadına bakın.

 

CEVİZ YAPRAGI ÇAYI:

Yeşil yapraklarını 2-3 tane yıkayın sıcak suyun içinde 10 dakika bekletin için çok güzel ve faydalı bir içeçek.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !